Helmut tört magyarsággal feltett kérdése kicsit meglepte a társaságot. Annyira nem, hogy abbahagytuk volna a szalonna csordítását, de Jani bácsi azért megjegyezte: - Mintha az asszonyt hallanám! Mert húsvétig csak-csak, de én még olyan emberről nem hallottam a hegyen, akinek a bora egy évnél tovább kitartott volna. Persze honnan is tudhatná ezt egy német ! - tette hozzá megbocsátólag.Talán ennyiből is megfejtettétek, hogy messziről jött barátom azt az ártatlannak tűnő kérdést tette fel: meddig áll el a bor?
Mármint az erenyői. Az Erenyői Rettenetes. (Persze mondhattam volna Lyukósit vagy Pingyomit is). Azóta is sokat törtem a fejem a különös jelenségen, miért nem tartósítható e jeles nedű egy évnél hosszabb ideig a Miskolc környéki dombokon. A válasz korántsem olyan egyszerű, mint gondolnánk. A bor ugyanis meglepő módon a hegyen gyorsabban apad, mint máshol. Gyors fogyásának számtalan oka van. Az egyik közismert: a bor párolog. A másik: szivárog a hordó. A harmadik, hogy a bor cserpálása során, vagy a lopó ügyetlen használatának következtében cseppek kerülhetnek a földre. Mindez azonban még nem elégséges magyarázat a nagy fokú, gyors borfogyásra. Közelebb járunk a megoldáshoz, ha megvizsgáljuk az úgynevezett tele-transzportációs jelenséget.
Ez, a tudomány jelenlegi állása szerint, a kerti munka elkezdése előtt léphet fel. Kialakulása pedig az akkor fellépő pillanatnyi indiszponáltsággal magyarázható. (Ilyenkor gondoljuk végig, hogy kapálás helyett nem kellene-e inkább mégis gazt égetni). Ha ilyen gyenge pillanatunkban bukkan fel a szomszéd két pohár borral a kezében, megállíthatatlanul elindul a folyamat. A bor tele-transzportációja ezt követően történik, mivel a magyar föld íratlan szabályai szerint, vissza kell hívni a meghívót. Sajnos a procedúra ilyenkor már a láncreakció jellegét ölti. Hiszen két szomszéd - tele(!)-borosüveggel hóna alatt történő - transzportációs mozgását már a környék is érzékeli és viharos sebességgel jelzi csatlakozási szándékát. Ennek következményei erősen hordóapasztóak. Megjegyzendő, hogy a fentebb leirt tünetegyüttes nemcsak munkavégzés előtt, hanem közben, sőt munkavégzés után is előfordul. A teljes igazsághoz tartozik, hogy életünk párjainak legtöbbször meglehetősen földhözragadt feltételezései vannak a bor fogyásának mechanizmusáról. Ezekkel a mélyen tudománytalan megállapításokkal azonban, így ünnep előtt, nem kívánok senkit terhelni.
Boldog Húsvétot Mindenkinek!